Oznamujeme smutnou zprávu: Zemřel Sergion Oliva

ZDROJ: ronnie.cz

Sergio, jenž se narodil 4. července 1941 na Kubě (podle některých zdrojů ale již v roce 1935), se ze vzpěrače, který v roce 1961 emigroval za lepším životem do USA, postupně vypracoval v jednoho z největších kulturistických šampiónů historie. S bodybuildingem se poprvé setkal v roce 1963, kdy se z jihu Spojených států přestěhoval do severněji ležícího Chicaga. Zde v posilovně pozdějšího vítěze AAU Mr. America Boba Gajdy začal poprvé své tělo tvarovat s cílem dosáhnout klasické kulturistické postavy. S ohledem na to, že jej k tomu široká ramena a úzký pas doslova předurčovaly, nedal na sebe první start a úspěch na soutěži dlouho čekat a Oliva si ještě v témže roce připsal své první vítězství na Mr. Young Chicagoland.

V letech 1964 a 1965 závodil již na soutěžích vyšší úrovně, a ačkoliv na AAU Jr. Mr. America ani na AAU Mr. America nezvítězil, již tehdy svou postavou vyrážel přítomným divákům dech. Nejenže byl ve své době jedním z nejsvalnatějších borců, jací se kdy objevili na soutěžním pódiu, ale zároveň nabídl nebývalou stavbu těla, tvary, masivní stehna, výborné paže i dobrá lýtka.

V sezóně 1966 Sergio dosáhl na titul z AAU Jr. Mr. America a zažil první křivdu své kariéry, když rozhodčí první příčku na AAU Mr. America místo jemu přisoudili již zmíněnému Bobu Gajdovi. Podle mnohých jen proto, že Oliva nebyl Američan a stále ještě neovládal perfektně jazyk země, v níž po odchodu z Kuby našel nové útočiště. Krátce nato Oliva zamířil do federace IFBB, kde cítil větší šanci na úspěch. Následoval jeho start na IFBB Mr. World, kde soutěži zcela dominoval a zajistil si tak právo startu na Mr. Olympia. Zde Sergio obsadil až čtvrté místo za obhájcem titulu Larrym Scottem, druhým Haroldem Poolem a třetím Chuckem Sipesem. Olivovy velké chvíle na Mr. Olympia však měly teprve přijít.

V sezóně 1967 Sergio závodil ve své dosud nejlepší formě. Disponoval 53cm pažemi i 137cm hrudníkem a při startu na IFBB Mr. Universe bez problémů smetl všechny soupeře, včetně Franka Zaneho. Konkurenta díky postavě, kterou reportér magazínu Mucle Builder Dick Tyler popsal jako "nejfenomenálnější exemplář člověka, který kdy viděl", nakonec nenašel ani na Mr. Olympia a zapsal se tak nesmazatelně do historie kulturistiky. Právě v těchto letech si kubánský závodník vysloužil svou přezdívku "Mýtus". Při neúčasti jakéhokoliv soupeře Oliva svůj titul napřesrok samozřejmě obhájil. Sám se však později netajil, že mu takové vítězství příliš radosti nedělalo.

Další skutečnou bitvu Sergio svedl na Mr. Olympia 1969, kde poprvé změřil síly s Arnoldem Schwarzeneggerem. Nováčka soutěže po prvních obavách jeho fanoušků, že by pro něj tentokrát závody nemusely dobře dopadnout, nakonec zcela zničil a po zásluze si odnesl svůj třetí titul. Jak historie ukázala, tak také poslední. V roce 1970 Oliva udělal v přípravě několik chyb, kdy se zřejmě až příliš nechal ukolébat tím, že je trojnásobným vítězem Mr. Olympia. Na pódium nenastoupil tak tvrdý a separovaný jako v předchozích letech a mladému Rakušanovi podlehl jak na AAU Mr. World, tak i na Mr. Olympia.

V sezóně 1971 se Sergio rozhodl pro start na NABBA Mr. Universe, za což od IFBB následně dostal zákaz činnosti a na další souboj s Arnoldem Schwarzeneggerem na Mr. Olympia tak musel pro danou sezónu zapomenout. O to větší úsilí vrhl do přípravy na Mr. Olympia 1972, kde chtěl Arnoldovi porážku ze sezóny 1970 konečně vrátit. Pokud jsme hovořili o tom, že Sergio na AAU Mr. America 1966 zažil první křivdu své kariéry, pak právě nyní přišla ta druhá. Podle mnohých měl Oliva na soutěži, která v sezóně 1972 zavítala do Essenu, Arnolda porazit a stejný názor měl samozřejmě i sám Sergio.

V roce 1973 se Oliva objevil na soutěži IFBB Mr. International, která měla být završena speciálním kláním Mr. International Azteca, k němuž mohli nastoupit výhradně předchozí šampióni Mr. International. Sergio na Mr. International bez problémů zvítězil a chystal se na to, že smete soupeře i na Mr. International Azteca. Poté, kdy zjistil, že na závodech kromě něj neplánuje nastoupit již nikdo další, situaci neunesl. Začal se rozčilovat a hlasitě hecoval nepřipravené borce v sále (Arnolda Schwarzeneggera a Franca Columba), aby s ním změřili síly. Ačkoliv oba svou přípravu směřovali až k Mr. Olympia, která se měla odehrát o několik týdnů později, Franco Sergiovu výzvu nakonec přijal. Oliva nad ještě nedotaženým Columbem bez větších potíží zvítězil a odnesl si trofej pro šampióna Mr. International Azteca. Z nově nabitých titulů se však neradoval dlouho. Členové vedení IFBB zjistili, že Sergio v roce 1972 startoval na soutěži organizované pod hlavičkou WBBG, což pro něj automaticky znamenalo, že na soutěžích IFBB v následujícím roce opět závodit nemohl. O obě vítězství tak Oliva dodatečně přišel.

Po konfliktu s vedením IFBB Sergio po dvanáct let nastupoval na soutěžích jiných federací. Mezitím vyzrál a získal nadhled hodný šampióna. Ten prokázal i při svém návratu na pódium Mr. Olympia v roce 1984. Ačkoliv byl vyhlášen až na osmém místě a mohl být jistě o několik příček výše, po rozčilení nebo pocitu křivdy u něj nebylo ani památky. Sergio při emotivním projevu zklidnil publikum, které hlasitě dávalo najevo svůj nesouhlas s jeho umístěním, a diváky požádal, aby podpořili nejlepšího (zvítězil Lee Haney). Na stejnou příčku Sergio na Mr. Olympia dosáhl i o rok později. V roce 1986 již na nejprestižnějším klání profesionálního bodybuildingu kvůli následkům střelného zranění, jež mu pravděpodobně během domácí hádky způsobila jeho žena Arlene, nestartoval.

Z nekulturistické části života Sergia Olivy zmiňme jeho službu u chicagského policejního sboru, k němuž nastoupil v roce 1971 a pracoval u něj až do roku 2003. S manželkou Arlene po událostech z roku 1986 jistě neměl ideální vztah, společně však přivedli na svět dvě děti, včetně Sergia Jr., který nyní již několik let kráčí v otcových kulturistických stopách a sní o tom, že získá profesionální kartu a jednou se třeba stane i prvním synem vítěze Mr. Olympia, jenž na nejvýznamnější soutěži profesionálního bodybuildingu sám vybojuje titul.

Ačkoliv se Olivovo tělo po ukončení kariéry začínalo čím dál více ozývat a léta tréninku byla vykoupena obrovským opotřebením pohybového aparátu, ještě před několika lety stále trénoval. Zprávy o prudkém zhoršení jeho zdravotního stavu se začaly objevovat až v roce 2011. Podle již zmíněného Shawna Raye na tom Sergio byl v posledních měsících zdravotně dokonce hůře než dvaadevadesátiletý spoluzakladatel federace IFBB Joe Weider. Dnes v noci dlouhodobým zdravotním problémům podlehl a stal se tak vůbec prvním z vítězů Mr. Olympia, kteří opustili tento svět.

Odchodem Sergia Olivy kulturistika ztratila jednoho z největších šampiónů historie. Jak však někdo trefně řekl:"Trojnásobný vítěz Mr. Olympia zemřel, jeho mýtus bude žít navždy..."

 


Sergio Oliva - fotogalerie

          

 


  • Více informací a fotografií věnovaných Sergiu Olivovi najdete v jeho dvoudílném profilu, který jsme Vám na Ronnie.cz přinesli v lednu letošního roku.

Jednotlivé díly profilu

  mládí (od narození do r. 1968) druhá polovina kariéry od r. 1969

 


 


Foto:
www.flexonline.com
raw-iron.com


zpět

Novinky na email

Zaregistrujte se k odebírání novinek

3 důvody proč nakoupit u nás

- věrnostní program výrazné slevy
- na trhu od roku 1990
- kamenná prodejna v Opavě
© NEXT Fitness s.r.o.
sportovní výživa, fitness, solárium
Created by I N T
Zajímavé odkazy
logo
© NEXT Fitness s.r.o., sportovní výživa, fitness, solárium