Oznamujeme smutnou zprávu - zemřel Robert Dantlinger

 

V pátek 24. srpna 2012 přišla z plzeňské nemocnice zarmucující zpráva. Ve věku jedenašedesáti let zde po dlouhé nemoci zemřel bývalý československý kulturistický reprezentant Robert Dantlinger.

Je to pro mne zarmucující zpráva. V klidu jsem si sednul a zavzpomínal na spoustu společných zážitků s Robertem a taky poslední setkání, kdy přijel se svým synem na kulaté výročí založení kulturistiky v České republice a fotil se s Ronnie Colemanem. Život je někdy krutý a je mi moc líto, že nás Robert tak brzo opustil. Z mnoha jeho kolegy "soupeři" si voláme a vzpomínáme na Roberta. Čest jeho památce. Standa Pešát 


ZDROJ: www.ronnie.cz

Robert Dantlinger se narodil 28. února 1951 a první kulturistické úspěchy začal sbírat počátkem sedmdesátých let. Úvodní triumf později neuvěřitelně bohaté sportovní kariéry si připsal v sezóně 1972, kdy jako klubový reprezentant Lokomotivy Cheb vybojoval titul v kategorii do 168 cm na juniorském mistrovství České republiky. Ve stejné kategorii o měsíc později nastoupil i ke svému prvnímu celonárodnímu šampionátu, kde nestačil pouze na Jozefa Štandu z Bratislavy.

Jako první Dantlingerovo vítězství mezi dospělými bývá historickými zdroji uváděn jeho triumf z krajského mistrovství 1974, kde nenašel přemožitele v nejnižší výškové kategorii. Robert stejný úspěch dokázal na soutěži, která se tehdy pravidelně konala v západočeském Tachově, zopakovat i v sezóně 1976. To už ovšem závodil za Sandow Mariánské Lázně a měl za sebou také medailové úspěchy z mistrovství Československa mužů. Zde v roce 1974 ve své kategorii dosáhl na bronz, v sezóně 1975 pak dokonce na stříbro, když nestačil pouze na tehdy neporazitelného Petra Tlapáka.

Rok 1977 Dantlingerovi přinesl první starty na mistrovství světa a mistrovství Evropy. Na světovém šampionátu nastoupil v kategorii do 75 kg, narazil zde na takové hvězdy, jakými byli vítězný Danny Padilla nebo druhý Mohamed Makkawy, a skončil pátý. Na mistrovství Evropy pak startoval v osmdesátce, z níž si i po souboji se zlatým Petrem Stachem odnesl bronz!

Ačkoliv mu medaile z mistrovství světa v sezóně 1977 unikla, československý reprezentant na ni nečekal dlouho. Přišla hned o rok později v mexickém Acapulcu, kde Robert skončil v pětasedmdesátce třetí za Carlosem Rodriguezem a Renatem Bertagnou.

Pravděpodobně největšího úspěchu se Dantlinger dočkal v roce 1979, kdy v belgických Bruggách vybojoval titul mistra Evropy v kategorii do 80 kg! Se sbíráním titulů pak borec, který v soutěžní formě při tělesné hmotnosti kolem 77 kg dokázal předvést bench-press s činkou o hmotnosti 145 kg, pokračoval i v sezóně 1980. To se mu konečně podařilo získat také titul mistra ČSSR.

Stejný výsledek Robert zopakoval i v roce 1984, kdy se loučil s aktivní kariérou. S kulturistikou pak zůstal úzce spjat také nadále, když působil jako trenér v Německu a Švýcarsku.

V době, kdy Andreas Cahling, který spolu s ním závodil na světovém šampionátu v Acapulcu, spřádá plány k účasti na Masters Olympia, Robert Dantlinger předčasně opustil tento svět. České a slovenské kulturistice bude chybět.

 


Robert Dantlinger na mistrovství
světa mužů 1980 (5. místo v kategorii do 80 kg)

 

 


Zdroje:
www.musclememory.com
www.ifbb.com
www.ebff.es
www.youtube.com


zpět

Novinky na email

Zaregistrujte se k odebírání novinek

3 důvody proč nakoupit u nás

- věrnostní program výrazné slevy
- na trhu od roku 1990
- kamenná prodejna v Opavě
© NEXT Fitness s.r.o.
sportovní výživa, fitness, solárium
Created by I N T
Zajímavé odkazy
logo
© NEXT Fitness s.r.o., sportovní výživa, fitness, solárium